תכנוני הורשה

תכנוני הורשה

אדם יכול להוריש את רכושו בצוואה לכל מי שיבחר: אחד העקרונות השולטים בדיני הירושה שלנו, הוא שאדם הינו סוברני לעשות ברכושו לאחר מותו כרצונו כאשר את רצונו הוא מביע בצוואתו. עם זאת, חשוב לתכנן את הירושה שלנו בצורה נכונה ותוך קבלת ייעוץ משפטי: בישראל אמנם אין מס ירושה, אולם למרות זאת יורשים עשויים למצוא עצמם חייבים במס במצבים מסוימים.

כאשר אדם מוריש נכס נדל"ן, היורש עשוי לחוב במס שבח כאשר הוא מוכר את הנכס; מס שבח הינו מס שמוטל על הרווח שהנכס הניב, קרי העלייה בשווי הנכס, בין המחיר שבו נקנה לבין המחיר שבו הוא נמכר. כאשר מדובר על נכס שנמכר על ידי יורש, החישוב נעשה לפי ערך הנכס ביום שבו המוריש קנה אותו, ועד למכירת הנכס על ידי היורש (לרוב, חבות במס גבוה מאד). עם זאת, אם המוריש היה זכאי לפטור מתשלום מס שבח, גם צאצאיו יוכלו ליהנות מאותו פטור, אפילו אם כבר יש בבעלותם דירה. לעומת זאת, יורשים שאינם צאצאיו הישירים, לא יוכלו ליהנות מן הפטור הזה, ומכאן חשוב לתכנן ירושה כאשר מדובר בנכסי נדל"ן, כאשר היורש מתכנן לחלק את הירושה בין צאצאיו ובין יורשים נוספים. אגב, במצב שבו למוריש יש שני ילדים ושני נכסי נדל"ן, יכול המוריש להעביר את אחד מן הנכסים במתנה לאחד מן הילדים עוד בימי חייו, ולהוריש נכס נוסף לילד השני בצוואה. באופן הזה, היורש יוכל ליהנות מפטור ממס שבח של דירת יחיד מזכה.

הנושא של מיסוי מקרקעין צריך להיות ברקע של כל תכנון הורשה על ידי עורך דין המתמחה בעריכת צוואות. למשל, אם למוריש יש כמה נכסי נדל"ן, היורשים שלו יקבלו כל אחד את חלקם היחסי בכל אחד מן הנכסים. עם זאת, עדיף להוריש לכל יורש נכס משלו ככל הניתן, כך לאחר פטירת המוריש, לא יהיו היורשים חשופים לתשלומי מס בעת חלוקת העיזבון: אם יורש אחד מעביר כסף ליורש אחר לצורך ויתור על חלקו בנכס למשל, סעיף 5(4) לחוק המקרקעין קובע כי מדובר בעסקת מקרקעין החייבת במס. 

כמו כן, לא פעם בני זוג בעלי רכוש רב עושים ביניהם הסכם ממון. עם זאת, האמור בצוואה גובר על האמור בהסכם ממון, וחשוב להיות מודעים לכך ולא להסתמך על כך שבין הצדדים קיים הסכם ממון.

לפרטים ולייעוץ השאירו פרטים ונחזור בהקדם:

לקריאה נוספת בנושא ירושה